7 نکته که باید قبل از جراحی زیبایی لیفت ابرو بدانید

یکی از جراحی‌های زیبایی که در سال‌های اخیر و در بین بسیاری از افراد مخصوصا افراد مسن باب شده عمل جراحی لیفت ابرو است. در این جراحی با از بین بردن چروک‌های بالای چشم و کاهش افتادگی پلک، ظاهری جوان به صورت داده می‌شود. برای لیفت ابرو تکنیک‌های متفاوتی وجود دارد که با توجه به ویژگی‌های صورت و البته خواسته‌ی نهایی بیمار، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با ما همراه باشید تا با نکاتی آشنا شوید که باید پیش از این نوع عمل جراحی بدانید.

1. لیفت ابرو یا پیشانی چیست؟

لیفت ابرو یا لیفت پیشانی نوعی عمل جراحی است که هم در بیماران مرد و هم زن انجام می‌شود و پیشانی را بالا می‌کشد و ابروها را کانتور می‌کند. هنگامی‌که برای اهداف آرایشی انجام می‌شود، هدف آن بازگرداندن ظاهری جوان‌تر و با طراوت به ناحیه‌ی بالای چشم است. هنگامی‌که به دلایل ترمیمی یا عملکردی انجام می‌شود، هدف آن ترمیم و بازیابی موقعیت طبیعی ابروهای افتاده (مانند فلج صورت یا اثرات پیری) است.

2. چه تکنیک‌هایی برای بالا بردن ابروها وجود دارد؟

تکنیک های مختلفی برای لیفت کردن و کانتورینگ ابروها وجود دارد. این تکنیک‌ها شامل موارد زیر است:

  • لیفت اِندوسکوپی ابرو (Endoscopic Brow (Endobrow) Lift)

در این روش برش‌های کوچکی در پوست سر و در خط رویش موها ایجاد می‌شود. یک آندوسکوپ (دوربین مداد مانندی که متصل به نمایشگر است) از طریق یکی از برش‌ها وارد می‌شود و به جراح اجازه می‌دهد دید واضحی از بافت‌های زیر پوست داشته باشد. سپس ابزار دیگری از طریق برش دیگر وارد بافت زیر پوست می‌شود و به جراح اجازه می‌دهد تا پوست پیشانی را بلند کند. در ادامه ابروها بلند شده، کانتور می‌شوند و با بخیه‌ها، پیچ‌ها یا سایر وسایل ثابت کننده در موقعیت بالاتر از خود قرار می‌گیرند. هنگامی‌که لیفت کامل شد، برش‌ها با بخیه یا گیره بسته می‌شوند که در جلسات آینده و در مطب توسط پزشک برداشته خواهند شد.

  • لیفت وسط پیشانی (Mid-Forehead Lift)

اگر چروک عمیق‌تری در وسط پیشانی وجود داشته باشد، جراح برش طولانی‌تری در داخل چروک ایجاد می‌کند. از طریق این برش، پیشانی به ارتفاع مورد نظر بلند شده و ابروها کانتور می‌شوند. سپس محل برش با بخیه بسته می‌شود که در جلسات آینده و توسط پزشک در مطب برداشته خواهند شد.

  • لیفت پری تریشال (Pre-Trichial Brow Lift)

این تکنیک معمولاً در افرادی با خطوط موی بالاتر انجام می‌شود. جراح زیبایی یک برش درست جلوتر از خط مو و در طول پیشانی ایجاد می‌کند. سپس پوست پیشانی از طریق این برش بلند شده و در ارتفاع مورد نظر محکم می‌شود. سپس محل برش با بخیه بسته می‌شود که پس از مدت موردنظر توسط پزشک و در مطب برداشته می‌شود.

  • لیفت مستقیم ابرو (Direct Brow Lift)

برش‌های جراحی درست بالای موهای ابرو و در امتداد قسمت بیرونی ابروها قرار می‌گیرند. سپس ابروها از طریق این برش‌ها بلند می‌شوند، به شکل دلخواه در می‌آیند و با بخیه در موقعیت بالاتر خود محکم می‌شوند. سپس برش‌ها با بخیه بسته می‌شود که در ادامه و توسط پزشک در مطب برداشته می‌شود.

  • لیفت جانبی/تمپورال ابرو(Lateral/Temporal Brow Lift)

قسمت بیرونی یک سوم ابروها اولین قسمتی هستند که با بالا رفتن سن پایین می‌آیند و می‌افتند و در نتیجه باعث ایجاد سنگینی در پلک‌های بالایی می‌شود. این تکنیک نوعی لیفت ابروی کم حجم است که فقط قسمت بیرونی ابروهای افتاده را بلند می‌کند. با استفاده از این روش، برش‌های جراحی کوچکی در خط موی شقیقه‌ها ایجاد می‌شود که از طریق آن قسمت بیرونی ابروها بلند شده و کانتور می‌شوند. هنگامی‌که لیفت ابروها کامل شد، برش‌ها با بخیه و یا گیره بسته می‌شوند که در ادامه و در روزهای آینده توسط پزشک و در مطب برداشته می‌شوند.

  • داخلی (ترانس بلِفاروپلاستی) (Internal Browpexy)

در این تکنیک قسمت بیرونی ابروهای افتاده برطرف می‌شود. این عمل همراه با بلفاروپلاستی پلک بالا انجام می‌شود و با برش‌هایی استاندارد در پلک انجام می‌شود. از طریق همان برش، می‌توان ابروها را با بخیه در موقعیت بالاتری قرار داد.

بیشتر بخوانید: افتادگی پلک بالا

3. آیا جایگزینی برای عمل زیبایی لیفت ابرو وجود دارد؟

بلی در برخی موارد، لیفت موقت ابرو را می‌توان با نوروتوکسین‌هایی مانند بوتاکس انجام داد. نوروتوکسین‌ها را می‌توان به عضلاتی که ابروها را به سمت پایین می‌کشند تزریق کرد که در نتیجه اثر آن‌ها را ضعیف می‌کند. این تکنیک در مطب توسط پزشک ماهر قابل انجام است و زمان آن قطعا بسیار کمتر خواهد بود. نتیجه‌ی لیفت ابروی بدون جراحی معمولاً 3 تا 4 ماه طول می‌کشد.

بیشتر بخوانید: بوتاکس: کاربردهای زیبایی و پزشکی

4. کدام تکنیک برای شما مناسب است؟

تکنیک جراحی که برای شما مناسب است به عوامل مختلفی بستگی دارد. از آن جمله می‌توان به ویژگی‌های منحصربه‌فرد صورت شما مانند ارتفاع پیشانی، ویژگی‌های خط رویش مو، خطوط فعلی ابروها و همچنین خواسته‌های زیبایی‌شناختی‌تان اساره کرد. در طول مشاوره با پزشک‌های کلینیک ما، ویژگی‌های شما ارزیابی شده و نیازهای شما در نظر گرفته خواهند شد. سپس در ادامه تکنیک(های) مناسب به شما پیشنهاد داده می‌شود.

5. آیا جای زخم قابل مشاهده روی صورت به وجود می‌آید؟

قابل مشاهده بودن زخم‌ها یا اسکارها (Scar) به تکنیک جراحی مورد استفاده بستگی دارد. همان‌طور که قبلا ذکر شد، اکثر تکنیک‌ها مانند لیفت ابرو به روش اندوسکوپی و لیفت ابروی پری تریشال، امکان قرار دادن برش‌های جراحی را در داخل یا درست جلوتر از خط رویش مو فراهم می‌کنند و در نتیجه هرگونه زخمی پنهان خواهند ماند. در لیفت میانی پیشانی از چین و چروک‌های عمیق وسط پیشانی استفاده می‌شود و در لیفت مستقیم ابرو، برش‌های جراحی نزدیک به موهای ابرو قرار گیرد که اغلب می‌توانند جای زخم‌ها را استتار کنند، به ویژه اگر موها تیره و پرپشت باشد.

6. در جراحی زیبایی لیفت ابرو از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟

لیفت ابرو معمولا در اتاق عمل انجام می‌شود. نوع بیهوشی مورد استفاده، بستگی به تکنیک جراحی استفاده شده دارد. درحالی‌که بیشتر تکنیک‌ها را می‌توان با حداقل آرام‌بخش و تزریق موضعی بی‌حس‌کننده انجام داد اما لیفت ابروی اندوسکوپی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

7. آیا جراحی زیبایی لیفت ابرو خطراتی دارد؟

لیفت ابرو مانند هر عمل جراحی دیگری خطراتی دارد. با این حال، زمانی‌که لیفت ابرو توسط جراحی مجرب و حاذق انجام شود، عوارض معمولا جزئی هستند. با این حال نباید احتمال عوارض و خطرات را نادیده گرفت. به عنوان مثال و البته به ندرت خون‌ریزی و عفونت بیش از حد ممکن است اتفاق بیفتد. یک عارضه‌ی شایع‌تر، از دست دادن حس در امتداد یا کمی فراتر از خط برش جراحی است. این بی‌حسی معمولاً موقتی است و با گذشت زمان برطرف می‌شود، اگرچه ممکن است در برخی از بیماران به صورت دائم باقی بماند. ممکن است اسکارهای گسترده و بیش از حد و همچنین ریزش مو در امتداد لبه‌ی زخم‌ها رخ دهد. در موارد نادر، اعصابی که حرکت ابرو را کنترل می کنند ممکن است از یک طرف یا از هر دو سمت آسیب ببینند و در نتیجه توانایی بالا بردن ابروها یا چروک شدن پیشانی را از دست بدهند.

بیشتر بخوانید: 5 نکته برای آمادگی جراحی پلک

کلام پایانی

اگر شما هم درصدد این هستید که جراحی زیبایی لیفت ابرو را انجام دهید حتما نکات بالا را در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را از این عمل زیبایی جذاب بگیرید. پزشک‌های ماهر و باتجربه‌ی کلینیک ما در طول جلسات مشاوره، تکنیک مناسب با وضعیت شما را پیشنهاد می‌دهند تا با بروز کمترین عوارض و خطرات بهترین ظاهر را برایتان به ارمغان بیاورند. می‌توانید با تعیین اولین وقت مشاوره از نظرات تخصصی جراحان کلینیک ما بهره‌مند شوید و یا در بخش زیرین سوالات و نظرات خود را بنویسید تا در زودترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.

دکتر آزاده ناصحی متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی های سرو گردن در روزهای کاری در مطب خود آماده‌ی ویزیت کردن و ارائه‌ی مشاوره به شما زیباجویان گرامی است. همچنین همیشه می‌توانید در اینستاگرام سوالات خود را پرسیده و از ویدیوهای آموزشی مجموعه استفاده کنید.

منبع: oculofacialarts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *