جراحی زیبایی بینی (rhinoplasty) دکتر آزاده ناصحی

ما انسان ها ذاتا به دنبال زیبایی هستیم، علم پزشکی این امکان را به ما می دهد که مهم ترین عضو بدن و صورت را همانطور که مد نظر داریم تغییر دهیم.

جراحی زیبایی بینی از رایج ترین عمل های زیبایی جهت بهبود ظاهر ما است که در جهان طرفدار بسیاری دارد. طی این فرآیند، جراح، غضروف و استخوان بینی فردی که از اندازه و شکل بینی خود ناراضی هست را برای رسیدن به یک ظاهر مطلوب تر تغییر می دهد. رینوپلاستی ( rhinoplasty ) توانایی این را دارد که تا حد زیادی تعادل ویژگی های صورت را بهبود بخشد. همچنین می توانید برای اصلاح نقص هایی مانند مواردی که باعث مشکلات تنفسی می شود، از رینوپلاستی استفاده کرد. میل به زیبایی و اهمیت دادن به ظاهر همیشه از دلایل تمایل ما نسبت به انجام عمل های زیبایی صورت است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات کامل و مفید در رابطه با جراحی زیبایی بینی توصیه می کنیم این مقاله از سایت دکتر آزاده ناصحی بهترین جراح بینی تهران دنبال کنید. چرا که در این مقاله به بررسی مراحل عمل زیبایی بینی در اتاق عمل ، هزینه جراحی زیبایی بینی در تهران ، عوارض عمل بینی و غیره می پردازیم و به تمامی سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

انواع بینی

یکی از موثر ترین عوامل در جراحی زیبایی بینی ، نوع بینی می باشد که بر اساس میزان ضخامت پوست ، به دو نوع بینی گوشتی و بینی استخوانی ، تقسیم بندی می شود.

 • استخوانی

افرادی که دارای بینی استخوانی می باشند، می توانند نسبت به انجام انواع جراحی  در فرم  طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی اقدام نمایند. بینی های استخوانی به دلیل نازک بودن پوست و محکم بودن استخوان بینی یکی از ایده آل ترین انواع بینی برای انجام جراحی زیبایی می باشند. به همین علت در بیشتر مواقع ، جراحی بینی استخوانی دارای نتایج مطلوبی می باشد.

 • گوشتی

بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی ، به علت پوست ضخیم تر و غضروف، ضعیف تر می باشد. بهتر است افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند ، جراحی زیبایی بینی طبیعی انجام دهند ؛ چرا که به علت ضخامت پوست ممکن است ، نتیجه دلخواه بدست نیاید.  در جراحی بینی گوشتی باید به مقاومت بافت درونی بینی توجه کرد .که بتوان ، بستری مناسب برای ایجاد تغییرات ایجاد کند. با بالا بردن مقاومت بینی ، ماندگاری بینی افزایش یابد تا شاهد بازگشت و بد فرم‌ شدن بینی‌ نباشیم.

بزرگ بودن ظاهری این نوع بینی دلیل بر مقاومت آن ندارد و بالعکس بینی‌ های حساسی هستند ، که اگر عمل زیبایی بینی  توسط یک فرد ماهر انجام نشود ، باعث بد فرمی بینی خواهد شد و یا در مدت زمان کمی ، به حالت قبل باز می گردد. به همین دلیل بهتر است اگر متقاضی جراحی زیبایی بینی هستید بهترین جراح بینی را در محل سکونت خود پیدا کنید تا نتایج ایده آلی را به دست آورید.

جراحی زیبایی بینی دکتر آزاده ناصحی متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی های سر و گردن فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی (rhinoplasty)

جراحی زیبایی بینی مناسب چه افرادی است؟

افرادی که جراحی بینی انجام می دهند، با ظاهر بینی خود مشکل دارند و تمایل دارند نسبت به صورت خود، بینی شان را اصلاح کنند. تعداد کمی از افرادی که جراحی بینی انجام میدهند ناراحتی های ساختاری داشته و یا بینی شان آسیب دیده است.

اهداف جراحی زیبایی بینی ( rhinoplasty )

جراحی بینی برای تغییر شکل، اندازه و ظاهر بینی به کار می آید. برخی دلایل عمل بینی به شرح ذیل می باشد:

 • باریک کردن لستخوان بینی
 • تنگ یا گشاد کردن سوراخ بینی
 • صاف کردن بینی
 • تغییر در ظاهر نوک بینی
 • تغییر زاویه بینی و لب بالا

برش ها برای تغییر شکل بینی یا در داخل بینی پنهان است و یا به صورت غیر قابل تشخیص در ظاهر بینی نمایان است؛ هدف کلی زیبایی ظاهری در عین طبیعی بودن است مطابق دیگر اجزای صورت.

چگونه جراح خوبی انتخاب کنید؟

نکتع قابل تامل این است که در صورت بد بودن جراحی، عواقب مخربی را در ظاهر بیمار به جای می گذارد. در نتیجه، بیمار حین انتخاب جراح پلاستیک خود باید محتاط باشد. زمانی که فرد تصمیم به جراحی بینی می گیرد پیش از انتخاب نهایی پزشک خود باید با چندین پزشک صحبت کند. چند نکته مهم در مورد پزشک باید مورد بررسی قرار گیرد.

 • آموزش و تجربه

فرد باید پزشکی را انتخاب کند که در عمل زیبایی و ترمیمی ماهر باشد. مسیر تنفسی و ساختار خارجی و داخلی بینی از اولویت ها به حساب می آیند. زمان مشاوره با پزشک معالج، بیمار باید درباره رویکرد آنها در جراحی بینی سوال بپرسد.

انتخاب پزشکی که توجه ویژه به مجرای تنفسی و ساختار بینی داشته باشد اهمیت زیادی دارد.

 • پیشینه مثبت

شهرت پزشک معالج در موفقیت جراحی ها از المان های بسیاز مهم می باشد.

 • مشاوره اولیه

پس از انتخاب جراح پلاستیک ، یک مشاوره جامع در رابطه با جراحی بینی به بیمار ارائه می گردد. مشاوره ای که مسیر ارتباط شخصی بین بیمار و پزشک است و فرایند درمان را آغاز می کند.

ابتدا جراح خواسته بیمار برای جراحی بینی را مورد بررسی قرار می دهد. او سابقه بیمار را بررسی میکند. صداقت بیمار با پزشک مهم است. اطلاعات یکپارچه می تواند خطرات و عوارض جراحی را کاهش دهد.

تکنیک عمل بینی ( rhinoplasty )

 • عمل بینی با تکنیک بسته

برش های جراحی در داخل بینی ایجاد می شوند و زخم ها همه داخلی هستند و به همین علت این نوع جراحی دارای اولویت است.

 • عمل بینی با تکنیک باز

در این نوع جراحی بینی پزشک امکان دسترسی بیشتری به غضروف و استخوان های بینی را دارد، اما ممکن است جای زخم کوچک بر روی بینی باقی بماند. در این روش جراح یک برش در ناحیه غضروف بین دوبینی ایجاد کرده و پوست را از نوک بینی بلند می کند و غضروف را بسیار دقیق شکل می دهد. اما هنگام بهبود، جای یک زخم بسیار کوچک و تقریبا نادیده بر بینی می ماند.

یک ماه بعد از جراحی زیبایی بینی
یک ماه بعد از جراحی زیبایی بینی

اقدامات پیش از جراحی زیبایی بینی ( rhinoplasty )

1-رژیم غذایی

داشتن تغذیه مناسب باعث بهبود سریع و کاهش احتمال ابتلا به عفونت می شود. به طور خاص، استفاده از میوه و سبزیجات، دانه های غلات حاوی پروتئین پیش از جراحی و مصرف مکمل های تغذیه نیز برای بیمار بسیار مفید می باشد.

استفاده از مکمل های حاوی ویتامین E، زنجبیل، گینگو و جینسنگ  و مکمل های هومیوپاتی و گیاهی پیش از عمل مناسب نمی باشد.

از آنجا که الکل توانایی کبد برای متابولیزه کردن صحیح را تحت تاثیر قرار می دهدبه شما توصیه می کنیم که  در هفته های پیش از جراحی خود، از نوشیدن مشروبات الکلی نیز خودداری کنید.

2-داروها

پیش از جراحی بینی خود پزشک خود را در مورد داروهایی که مصرف می کنید مطلع سازید. برخی از داروها عوارض قبل یا بعد از عمل جراحی ایجاد می کند. بیمار باید از استفاده آسپرین، ایبوپروفن و رقیق کننده خون جلوگیری کند.

3-سیگار کشیدن

مصرف تنباکو  باعث کاهش جریان خون را در سراسر بدن می شود. افراد سیگاری ممکن است زمان بیشتری برای بهبودی بعد از عمل نیاز  داشته باشند و خطر ابتلا به عفونت و زخم های نامطلوب هم در آنها بیشتر است. از مصرف سیگار و دخانیات باید حداقل دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل جراحی جلوگیری شود.

روز جراحی زیبایی بینی

شب قبل از عمل جراحی، به خوبی استراحت کنید و بعد از شب تا صبح ناشتا باشید. از استفاده از مواد آرایش اجتناب کنید و روز قبل از جراحی مو های خود را شستشو دهید.

بعد از جراحی زیبایی بینی ( rhinoplasty )

جراح پس  از بخیه کردن برش ها، یک اسپلیت روی بینی قرار می دهد و تکه های گاز استریل را داخل حفره های بینی فرو می کند تا خونریزی بعد از عمل زودتر بند بیاید .گازها چند روز بعد از عمل خارج می شوند. برای تنفس راحت بیمار پزشک از تامپون استفاده نمی کند و اسپلینت جایگزین آن است و با آن راه هوایی را برای بیمار باز می گذارد تا بتواند نفس بکشد. پس از جراحی زیبایی بینی بهبود کامل بیمار پس از چندین هفته حاصل می شود. در ۴۸ ساعت اول پس از جراحی بینی، بیمار استراحت مطلق می باشد؛ به طور خاص بیماران باید:

 • هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارند.
 • لباس های جلو باز بپوشند تا مجبور نباشند لباس را از سر بپوشند.
 • کمپرس سرد را به صورت بمالند.
 • غذاهای نرم حاوی مواد مغزی و فیبر بخورند.
 • تا زمانی که بینی پانسمان دارد از دوش گرفتن و شستن صورت خودداری کنند.
 • باند و گازهای استریل را بر اساس توصیه پزشک عوض کنند.

به طور معمول، بیماران پس از دومین هفته بعد از جراحی به زندگی عادی خود باز می گردد.

 • از ورزش های شدید اجتناب کنند تا زمانی که پزشک اجازه این کار را نداده است.
 • مصرف سدیم را کاهش داده تا تورم پس از عمل جراحی کاهش یابد.
 • از استفاده از کرم های ضد آفتاب قوی غافل نشوند.
 • حداقل چهار هفته از عینک یا عینک آفتابی استفاده نکنند.

در هفته های اول پیگیری مراقبت ها با پزشک بسیار مهم است؛ معمولا اولین ملاقات یک هفته بعد از عمل بینی انجام می شود زمانی که پانسمان بینی برداشته شد، بیماران پس از چند ماه بررسی های دوره ای انجام خواهند داد.

جراحی زیبایی بینی فانتزی - لیفت سانترال لب
جراحی زیبایی بینی فانتزی – لیفت سانترال لب

تخمین هزینه عمل بینی ( rhinoplasty )

هزینه نهایی رینوپلاستی ( rhinoplasty ) به موارد ذیل بستگی دارد:

 • تجربه جراح
 • امکانات جراحی
 • محل جغرافیایی
 • بیهوشی
 • مراقبت در هنگام بهبودی
سوالات متداول

عمل بینی هر فردی منحصر به فرد خود اوست و عوارض جانبی مانند تورم و کبودی در اطراف بینی و چشم تا دوهفته بعد از عمل بهبود پیدا می کند اما نتایج نهایی جراحی می تواند تا یک سال بعد از عمل نمایان گردد. تغییرات واضح تر در هفته های اول پس از جراحی قابل مشاهده است، با این حال ماه ها بعد از جراحی، بینی شکل اصلی و نهایی خود را نمایان می سازد.

مانند تمامی جراحی های پلاستیک دیگر احتمال ماندن جای زخم وجود دارد. در جراحی بینی به روش بسته، تمام برش ها در داخل بینی ایجاد می شود و بنابراین هیچ گونه زخم قابل مشاهده نیست؛ در جراحی بینی به روش باز، همانطور که قبل تر توضیح دادیم اینگونه نیست و  ممکن است یک جای برش کوچک باقی بماند.

بسته به اهداف جراحی و تکنیک های پزشک، زمان آن می تواند گوناگون باشد اما به طور طبیعی میزان یک تا دو ساعت زمان بر است. جراحی بینی ترمیمی اغلب حدود چهار ساعت طول می کشد.

بیشتر از مهم بودن المان سن شرایط جسمانی بیمار مهم می باشد تا مواردی همچون عفونت و عوارض بیهوشی برای بیمار تهدید محسوب نگردد. الستیک پوستی خوب می تواند باعث رسیدن به نتایج زیبایی شناختی ایده آل گردد. بعضی از پزشکان توصیه کنند که بیماران مسن تر به جای بیهوشی عمومی از بی حسی موضعی استفاده کنند.

به عقیده پزشکان پرواز پس جراحی بلامانع است اما بعضی از پزشکان توصیه می کنند یک هفته برای پرواز کردن بعد از عمل صبر کنید.

پزشکان معمولا برای یک روز رژیم نرم یا مایعات را توصیه می کنند. هر زمان که شما احساس راحتی می کنید، می توانید به خوردن غذای جامد برگردید.