جراحی زیبایی گوش ( otoplasty ) دکتر آزاده ناصحی

به جهت رفع ایرادات ظاهری گوش مانند غیرقرینگی گوش ها، رفع برجستگی و اصلاح سایز آن ها و غیره  جراحی گوش یا اتوپلاستی انجام می شود و تاثیر قابل توجهی در ظاهر و اعتماد به نفس بیمار دارد. در برخی از مواقع می توان مشکلات ظاهری گوش ها را با استفاده از موی بلند ، کلاه و غیره پوشاند ؛ اما این راه حل دائمی نیست. جراحی گوش می تواند به علت نواقص ظاهری یا مشکلات مادرزادی گوش باشد. این عمل زیبایی که نقش بسزایی در زیبایی ظاهر دارد ، مورد توجه متقاضیان آن قرار گرفته است.

تاریخچه اولین عمل جراحی لاله گوش ( otoplasty ) به 600 سال قبل از میلاد مسیح توسط جراح هندی سوشروتا بر می گردد. در برخی از افراد لاله گوش به طور مادرزادی بر آمده تر از حالت طبیعی است ؛ این حالت که گوش خفاشی نامیده می شود ، ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد. با عمل گوش می توان شکل برآمده لاله گوش را اصلاح کرد و نمایی طبیعی به گوش داد. در صورتی که گوش ها برجسته و بیرون زده باشند،  توسط بخیه زدن غضروف ها می توان لاله ی گوش را صاف و به سر نزدیک تر کرد. همچنین در صورتی که یکی از گوش ها نسبت به دیگری بالاتر باشد، توسط جراحی گوش می توان آن ها را با هم متقارن کرد. در صورتی که گوش ها بیش از حد بزرگ باشند می توان آن را توسط جراحی پلاستیک گوش به تنهایی به اندازه ی متناسب درآورد. 

از اهداف جراحی گوش می توان به رفع ایرادات گوش نظیر بزرگی ، کوچکی و فاصله زیاد گوش ها با سر اشاره نمود. با این وجود همواره ابهام در رابطه با روند جراحی ؛ عوارض ، مزایا و دیگر موارد وجود دارد از این رو پیشنهاد می دهیم برای رفع ابهامات و سوالات خود در ادامه این مقاله از دکتر آزاده ناصحی ، جراح گوش تهران ، با ما همراه باشید.

اتوپلاستی یا همان جراحی زیبایی گوش بر روی گوش بیرونی انجام می شود. لاله گوش ، از چین های غضروف تشکیل شده که با پوست پوشیده می شوند. اگر لاله گوش از دوران جنینی تا به زمانی که رشد آن تکمیل می یابد به طور مناسبی رشد نکند ، می توانید با انجام جراحی زیبایی گوش ؛ اندازه ،  نوع قرارگیری و فرم گوش را اصلاح کنید.

اهمیت جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی ( otoplasty )

 • بالا رفتن اعتماد به نفس فرد
 • زیبایی کلی صورت و استاندارد شدن اندازه ی گوش
 • برطرف کردن حالت آینه ای گوش
 • این عمل به خصوص در آقایان تغییرات مشهودی تری دارد
 • اصلاح گوش های بزرگ و تا شده
 • عدم نیاز به برش غضروفی
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه

بررسی علل جراحی گوش ( otoplasty )

 • فاصله زیاد بین گوش و سر
 • عدم وجود تناسب بین اندازه گوش و سر
 • متقارن نبودن دو گوش
جراحی زیبایی گوش ( اتوپلاستی ) دکتر آزاده ناصحی - otoplasty

چه کسانی‌ برای این جراحی مناسبند؟

با توجه به اینکه رشد کامل گوش در سنین 5 الی 6 سالگی تکمیل می شود بهترین سن برای جراحی در این سن است  اما در افراد بزرگسال باید از سلامت جسم‌ مناسبی برخوردار باشند. همچنین درک صحیح و داشتن انتظارات معقول از نکات مهم است . باید آگاه باشند که غضروف لاله گوش آنان به نرمی و انعطاف پذیری کودکان نیست، و ممکن است که نتیجه به اندازهٔ خردسالان مطلوب نباشد.

عوارض جراحی گوش ( otoplasty )

در این جراحی همچون دیگر عمل های جراحی خطرات بزرگی همچون خون ریزی ، عفونت و واکنش به بیهوشی بیمار را تهدید می کند.  در نظر داشته باشید که رعایت نکات بعد از جراحی عمل زیبایی گوش نیز تاثیر بسیاری در جلوگیری از بروز عوارض دارد.

برخی از رایج ترین آن ها عبارتند از  :

 • بازگشت پذیری : دوباره متذکر می شویم که عوارض این فرآیند زیبایی نادر است ؛ ولی شایع ترین عارضه این عمل ، بازگشت پذیری است که البته با ترمیم دوباره قابل اصلاح است.

 • درد : یکی از عوارض نادر جراحی زیبایی گوش ، درد پشت گوش یا درد عمل زیبایی لاله گوش است.

 • حساسیت به داروی بیهوشی : البته لازم به ذکر است که عمل جراحی گوش ، با بیحسی موضعی هم قابل انجام است.

 • خونریزی در موضع عمل

 • بروز عفونت در ناحیه جراحی شده

 • غیر قرینه شدن گوش ها و عدم رضایت بیمار از نتیجه جراحی

 • و غیره

چگونه براى جراحى آماده شویم ؟

در ابتدا، شما بهترین جراح پلک تهران که در زمینه گوش و حلق و بینی دارای تخصص بوده و توانایی انجام اعمال جراحی پلاستیک را دارا است انتخاب می کنید و طی جلسه مشاوره درباره جراحی گوش با ایشان صحبت کنید. در طول اولین ویزیت احتمالا جراح شما به بررسی هایی موارد ذیل می پردازد :

 • سابقه پزشکی : در مورد هر نوع دارویی که در حال حاضر مصرف مى کنید یا اخیرا مصرف کرده اید و همچنین هر جراحی دیگری که داشته اید صحبت کنید.

 • معاینه فیزیکی : برای تعیین گزینه های درمان ، بهترین جراح گوش ، گوش هاى شما را از نظر از محل قرار گیرى ، اندازه ، شکل و تقارن آن ها بررسی می کند.

مراحل جراحی زیبایی گوش

در جراحی زیبایی گوش ، جراح پلاستیک شما در ابتدا اقدام به ایجاد کردن برش در پشت گوش یا درون چین های گوش می کند و اصلاحات مورد نیاز را اعمال می کند ( غضروف و پوست های اضافه برداشته شده و غضروف باقی مانده در محل اصلی خود جای می گیرند. ) و پس از ایجاد تغییرات ، برش ها بخیه زده می شوند. کل مدت زمان جراحی گوش ، معمولا به 2 ساعت زمان نیاز دارد و اما لازم به ذکر است این زمان در هر عمل بسته به عمل جراحی متغیر است. کودکان تحت بیهوشی کامل ولی‌ در افراد بزرگسال با استفاده از بیحسی موضعی و داروهای آرام بخش عمل جراحی انجام میشود.

اقدامات قبل از عمل گوش ( otoplasty )

 1. از مصرف داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن، آسپرین و غیره چرا که باعث رقیق شدن خون و در نهایت منجر به افزایش احتمال خون ریزی می شود، پرهیز کنید .

 2. دو هفته قبل از عمل جراحی از استعمال دخانیات و مصرف هرگونه مشروبات الکلی خودداری کنید.

 3. قبل از جراحی حتما پزشک را در جریان سابقه بیماری یا حساسیت دارویی خود قرار دهید.

 4. در صورتی که قبل از عمل زیبایی گوش نیاز به مصرف داروی خاصی بود ، آن را تهیه و مرتبا استفاده نمایید.

 5. شب قبل از اتوپلاستی استحمام کنید و شام سبکی میل نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش ( otoplasty )

در پایین به طور مختصر به مهم ترین نکات پس از عمل گوش ، اشاره شده است :

 1. مصرف به موقع و منظم داروهای تجویز شده، مراقبت از اسکار جراحی ، پانسمان به موقع و غیره

 2. در صورت خارش در ناحیه جراحی به هیچ عنوان ناحیه تحت درمان را نخارانید.

 3. بهتر است بعد از جراحی گوش ، لباس های آزاد و دکمه دار به تن کنید تا بدین ترتیب ، از ورود فشار به ناحیه تحت درمان خودداری گردد.

 4. از خوابیدن بر روی گوش ها اجتناب کرده و به طور طاق باز بخوابید .

 5. سعی کنید به برش های ایجاد شده نیروی بیش از حد یا ضربه وارد نکنید.

 6. پس از باز کردن پانسمان ممکن است لازم باشد از یک سربند شل استفاده کنید که شب ها گوش های شما را بپوشاند.

آیا جراحی گوش ( otoplasty ) دردناک است ؟

عمل جراحی گوش ( اتوپلاستی ) ؛ با بی حسی موضعی یا بیهوشی انجام می شود. از این رو باعث ناراحتی بیمار نشده و  بیمار در حین جراحی زیبایی گوش ، دردی احساس نخواهد کرد. انتخاب نوع بیهوشی ، منوط به سابقه پزشکی و اضطراب بیمار برای انجام عمل می باشد.

بهبودی بعد از عمل چه مدت زمان می برد؟

کوفتگی ها و تورمم های به وجود آمده بعد از عمل پس از یک هفته کم کم از بین خواهد رفت و با گذشت دو سه هفته بطور کامل بهبود پیدا می کند .

چرا قبل و بعد از عمل نباید چیزی بخوریم و بنوشیم؟

جهت جلوگیری از ایجاد ناراحتی شکمی و روده ای لازم است که قبل و بعد عمل چیزی نخورید.

رژیم بعد از عمل به چه صورت خواهد بود؟

پس  از عمل ابتدا با مایعات شروع کنید و کم کم شروع به خوردن غذاهای نرم و جامد نمایید.مصرف مایعات بیشتر باعث می شود تا پوستتان خشک نشود.

آیا جراحی زیبایی گوش موجب بروز اختلال در مکانیزم شنوایی می شود ؟

بسیاری از بیماران در مورد تاثیر عمل زیبایی گوش بر روی شنوایی می پرسند که باید گفت این عمل هیچ تاثیری بر روی شنوایی ندارد و به هیچ وجه سبب کاهش یا افت شنوایی نخواهد شد ؛ زیرا این عمل بر روی بخش خارجی گوش انجام می گیرد و هیچ گونه تاثیر سوئی بر سیستم شنوایی ایجاد نمی کند.

بهبودی پس از عمل جراحی ( otoplasty )

 • بخیه ها پس از یک هفته کشیده یا جذب خواهند شد.

 • به مدت یک ماه یا بیشتر باید از انجام فعالیت هایی که در آن ممکن است گوش خم شود، خودداری کنید.

 • افراد بالغ می توانند پس از گذشت 5 روز از عمل جراحی به سر کار برگردند.

 • کودکان می توانند پس از گذشت 7 روز یا بیشتر، در صورتی که در فعالیت های ورزشی شرکت نکنند، به مدرسه بازگردند.

در آخر با توجه به مطالب گفته شده در بالا ما با هدف بهبود شکل ظاهری و برطرف نمودن مشکلات مادرزادی و اکتسابی گوش ها که سبب بد فرم شدن گوش ها می شوند ، اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش  را به شما پیشنهاد می کنیم.