همه چیز درباره‌ی انواع جراحی بینی

جراحی بینی در ایران

همانطور که می‌دانیم عملکرد سالم بینی نه تنها برای تنفس مهم است بلکه برای حفظ کیفیت زندگی نیز بسیار ضروری است. جالب است بدانید که بینی نقش مهمی در شنوایی و چشایی ما بازی می‌کند. همین امر باعث شده تا جراحی بینی (rhinoplasty) یکی از مهم‌ترین جایگاه‌ها را در علم پزشکی داشته باشد.

جراحان ماهر کلینیک ما همگی هدفی مشترک دارند و آن این است که به بیماران کمک ‌کنند تا بینی‌هایی سالم‌تر و البته سینوس‌هایی تمیزتر داشته باشند. با ما همراه باشید تا شما را با برخی از مهم‌ترین روش‌های جراحی‌ بینی آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: جراحی زیبایی بینی نیمه فانتزی

سینوپلاستی با بالن (مخصوص سینوس‌های مسدود شده)

جراحی بینی گوشتی

اگر شما هم مبتلا به سینوزیت مزمن هستید حتما تجربیات ناخوشایندی را در زندگی‌تان پشت سر گذاشته‌اید و متوجه شده‌اید که کنترل آن از طریق داروها بسیار دشوار است. یکی از انواع جراحی بینی که می‌تواند تا حد زیادی باعث تسکین درد بیمار شود سینوپلاستی با بالون نام دارد. این روش کم خطر برای برخی از بیماران مبتلا به سینوس‌های مسدود شده تفاوت قابل توجهی را ایجاد کرده‌است. در این روش، لوله‌ای نازک، بلند و انعطاف‌پذیر که بالونی کوچک در انتهای خود دارد از طریق سوراخ بینی وارد شده و در حفره‌های سینوس هدایت می‌شود. وقتی بالون به محل مورد نظر رسید به آرامی باد می‌شود تا دهانه‌ی سینوس را باز کند و آن را با محلول نمکی داخل لوله بشوید. هدف از این نوع جراحی بینی، پیکربندی مجدد ساختار استخوان‌ها و بازگرداندن عملکرد طبیعی سینوس‌ها است. جراحان باتجربه‌ی کلینیک ما این روش را برای کودکان و البته بزرگسالان به کار می‌برند. این عمل را می‌توان تحت بی‌حسی موضعی انجام داد. 

کنترل خونریزی بینی (اِپیستاکسی)

جراحی بینی طبیعی

در حالی که اپیستاکسی یا همان خون دماغ، معمولاً با اقدامات اولیه‌ای مانند فشردن بینی قطع می‌شود اما گاهی خون‌ریزی فراتر از اتفاقی ساده و قابل حل است و نیاز به جراحی بینی دارد. کلینیک ما از تکنیک‌های مختلفی برای کنترل خون‌ریزی بینی استفاده می‌کند. کوتریزاسیون شیمیایی یا الکتریکی و آمبولیزاسیون، روش‌هایی مطمئن برای پایان دادن به خون‌ریزی‌های غیرقابل کنترل است.

درمان آبریزش بینی مکرر

جراحی بینی به انگلیسی

آبریزش بینی مداوم به علت نشت مایع مغز از طریق نقص در قاعده‌ی جمجمه، یعنی استخوانی که حفره‌ی بینی و سینوس‌ها را از مغز جدا می‌کند، اتفاق می‌افتد. این پدیده می‌تواند یکی از عوارض جراحی بینی پس از برداشتن تومور بینی باشد. درمان این عارضه با شناسایی و ترمیم نقص قاعده‌ی جمجمه حاصل می‌شود. 

آندوسکوپی سینوس

جراحی بینی به روش بسته

یکی دیگر از انواع جراحی بینی، آندوسکوپی سینوس است که روشی کم خطر برای بزرگ کردن مسیرهای تخلیه‌ی سینوس‌ها است. هدف از این روش بهبود شبکه‌ی تخلیه‌ی مخاط، جلوگیری از تجمع آن‌ها و پیشگیری از ایجاد عفونت است که عموماً از طریق اسپری بینی و شستشو انجام می‌شود. از این تکنیک‌ برای کنترل خون‌ریزی‌های شدید بینی و همچنین برداشتن توده‌ها یا تومورهای بینی نیز استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: جراحی زیبایی بینی طبیعی

آندوسکوپی بینی

جراحی بینی بدون بیهوشی

آندوسکوپ به لوله‌ای نازک گفته می‌شود که در انتهایش دوربین و چراغ وجود دارد. پزشک در این روش آندوسکوپ را وارد سوراخ بینی می‌کند تا مجاری بینی و سینوس‌ها را ارزیابی کند. این روشِ تشخیصی، بیشتر برای جمع‌آوری اطلاعات درباره‌ی احتقان، انسداد، عفونت، تومور، پولیپ، خونریزی بینی و سایر مسائلی که بر حفره‌های بینی و سینوس‌ها تأثیر می‌گذارند، انجام می‌شود. آندوسکوپی بینی گاهی نیز به عنوان روشی درمانی (مثلاً برای برداشتن یک جسم خارجی از بینی) استفاده می‌شود.

برداشتن پولیپ بینی

جراحی بینی با لیزر

پولیپ بینی توده‌های خوش‌خیمی هستند که ممکن است در غشای داخلی سینوس‌ها یا مجاری بینی ایجاد شوند. اگرچه پولیپ‌ها به خودی خود بی‌ضرر هستند اما ممکن است باعث کاهش حس بویایی در بیمار و ایجاد احساس فشار در صورتش کنند. پولیپ‌ها همچنین یکی از دلایل ترشحات پشت بینی نیز محسوب می‌شوند. پولیپ بینی معمولاً با نوعی از داروها به نام کورتیکواستروئیدها درمان می‌شوند. اما اگر درمان دارویی ناموفق باشد، جراحی بینی توصیه می‌شود.

سپتوپلاستی (درمان انحراف بینی)

جراحی بینی در ترکیه

تیغه‌ی بینی حائلی بین دو مجرای بینی است. بسیاری از افراد دچار انحراف تیغه‌ي بینی هستند، به این معنی که غضروف یا استخوان میانی به یک طرف متمایل شده است. این عارضه ممکن است منجر به مشکل در تنفس شود. سپتوپلاستی یا جراحی بینی انحرافی، نوعی روش جراحی بینی است که در آن استخوان منحرف شده و غضروف تیغه‌ي میانی برداشته می‌شود. گاهی اوقات نیز برای انجام جراحی آندوسکوپی نیاز به عمل سپتوپلاستی است.

بیشتر بخوانید: جراحی زیبایی بینی کج

توربینوپلاستی (عمل جراحی بینی برای بهبود تنفس)

جراحی بینی نیمه فانتزی

گرفتگی مزمن بینی می‌تواند به دلیل بزرگ شدن شاخک تحتانی بینی باشد. این شاخک مسئول مرطوب کردن، فیلتر کردن و گرم کردن هوای استنشاقی است. نوع دیگری از جراحی بینی، توربینوپلاستی نام دارد که شامل تغییر موقعیت، تغییر شکل یا کاهش اندازه‌ی شاخک‌ها به منظور بهبود تنفس است.

مرور کلی

در این مطلب با جراحی‌های مختلف بینی و دلیل انجام آن‌ها آشنا شدید و حالا می‌دانید که این اتفاق فقط با هدف زیبایی پیش نمی‌آید. اگر درباره‌ی هزینه جراحی بینی و یا تصمیم‌گیری درباره‌ی انجام آن نیاز به مشورت پزشک دارید یا سوالی ذهن شما را مشغول کرده می‌توانید در بخش کامنت‌ها بنویسید تا به شما پاسخ بدهیم.

دکتر آزاده ناصحی متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی های سرو گردن در روزهای کاری در مطب خود آماده‌ی ویزیت کردن و ارائه‌ی مشاوره به شما زیباجویان گرامی است. همچنین همیشه می‌توانید در اینستاگرام سوالات خود را پرسیده و از ویدیوهای آموزشی مجموعه استفاده کنید.

منبع: wmchealthaps

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *